Понеділок
20.05.2024
17:49
Форма входу
Пошук
Музика
E-Phonic MP3 Player Example
To view the E-Phonic MP3 Player you will need to have Javascript turned on and have Flash Player 9 or better installed.
Погода, Календар


«  Липень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Міні-чат
200
Архів записів
Наше опитування
Дайте оцінку цього сайту
Всього відповідей: 36
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

"Мамка моя, Чорногора"

Головна » 2009 » Липень » 3 » Спорядження для зимового походу
Спорядження для зимового походу
02:16

Спорядження для зимового походуНамет
При виборі намету в першу чергу необхідно враховувати можливі місця ваших стоянок. Якщо ви не збираєтеся ночувати вище за межу лісу, то цілком підійде найпростіший намет типу ''купол''. Якщо ж до вас в голову закралася ідея переночувати десь на вершині, то завбачливо було б мати хороший стійкий намет, бажано з серії типу "EXTREME" (у кожної фірми, що виготовляє намети, є така або подібна серія, що представляє ряд наметів для особливо екстремальних умов). Оптимальне число тих, що проживають в наметі - 2-4 людини (менше - нудно, більше - не так комфортно).

Дуже бажана наявність в наметі двох входів/виходів - набагато зручніше, а також всіляких поличок і кишень усередині - це дозволяє швидше вирішувати питання, де чиї шкарпетки і тому подібне.

Одна з найбільш доступних фірм, що виготовляє намети, - російська фірма "Снаряжение". З буржуйських хороші і не дуже дорогі намети роблять фірми "Hannah", "Campus", "Salewa".
Так, до речі, необхідно відразу відкинути ілюзії про можливості ночівлі в печері, якщо ніхто з вас нічого подібного не робив (зате всі бачили по телевізору :-). по-перше, можна просто вчасно не знайти відповідного місця (необхідної товщини сніжного покриву), а по-друге, для підготовки самої печери необхідний досвід.

Єдине, що реально можна і потрібно зробити, це втопити намет якомога глибше в сніг, а з підвітряного боку спробувати побудувати вітрозахисну стінку з сніжної цегли.
Дуже зручно і набагато тепліше опинилося використання для ночівель місцевих кошів, які досить часто зустрічаються. Намет, при цьому, ставитися прямо усередині колиби.

Спальник

Досить низькі температури навколишнього середовища (вночі температура вище за нуль в наметі буває рідко) примушують дуже ретельно віднестися до вибору спальника. Як мінімум, необхідно мати спальник з 3-слойного синтепона, ще краще з якихось сучасніших утеплювачів. Надтеплий пух природного походження на перший погляд може здатись єдиним надійним захистом від холоду, проте, враховуючи постійну високу вологість, що безперервно стікає буквально звідусіль конденсат, прості закони фізики, що примушують конденсуватися випаровування вашого організму саме в товщі вашого спальника, пуховий спальник (як і будь-який інший) дуже швидко відволожується і навіть просто намокає. І якщо спальник з синтетичних матеріалів хоч якось можливо віджати і підсушити, то з пуховим це приречено на провал - його теплоізоляційні властивості будуть загублені назавжди. І хоча в намокання спальників не хочеться вірити до самого кінця, неминучість що відбувається стає все більш очевидною на 3-ій, максимум 4-й день.

Сильний хід - зшивання. Це нехитра процедура з'єднання двох спальників дає очевидний виграш в заощадженні тепла і підвищення температури усередині спальників (у зв'язку із зменшенням сумарної теплообмінної поверхні - доведено теоретично), хоча і доставляє якийсь дискомфорт при спробі визначити де ж все-таки чиясь рука, нога або інший життєво важливий орган. Перевірити "зшиваємість" спальників (однотипність блискавок і "собачок") необхідно ще до від'їзду, інакше на першій же ночівлі може "несподівано" опинитися, що їх необхідно зшивати у прямому розумінні цього слова.

На сьогоднішній день все більш широкого поширення набувають спальники української фірми "Panalp", яка використовуючи різних теплоізолюючих наповнювачів (Hollowfiber, Eulinfiber, Polarguard 3d, лебединий пух) виготовляє ряд спальників, що охоплює широкий температурний діапазон. Серія починається із спальника "Envelope", який при вазі 1.25 кг забезпечить прийнятні умови ночівлі при температурі за бортом +5°С, і закінчується пуховим спальником "Extreme", здатним підтримувати життєдіяльність вашого організму під час сну при температурі навколишнього середовища до -26°С.

Газ. Газовий пальник
Газовий пальник повністю себе виправдовує - швидко, зручно, ще і намет можна нагрівати (тільки не допускайте інтенсивного кипіння їжі, що готується в наметі - взимку від конденсату і так нікуди сховатися, а якщо ще викип'ячувати в наметі літр-другой води, то вранці можна сильно здивуватися, відколупуючи із спальників і стінок намету крижані лінзи).

ДРОВА. Як і з водою, з дровами в Карпатах проблем практично немає. Влітку. Взимку ж у жодному випадку не можна свідомо закладатися на приготування їжі на вогнищі. Тільки газ! Якщо ж раптом десь і вийде приготувати на вогнищі (буває, але рідко), то це просто створить (поповнить) для вас резерв газу. Не то, щоб цих дрів не було - вони є, і їх багато, але якщо врахувати витрати часу і здоров'я на їх вилучення з-під шару снігу і приготування до спалювання (з сухими гілочками, що не обледеніли, в нижній частині дерев чомусь складається далеко не завжди ), то це зовсім не коштує тих грошей, які ви заощадите на газі.

Посуд
На жаль, зима - не та пора року, коли дуже хочеться зібратися всією командою на вулиці біля багаття (швидше, пальники) і поспівати пісні під гітару. Як правило, приготування їжі відбувається безпосередньо в наметі на ту кількість людей, яка в ній проживає. Це набагато зручніше і тепліше. Цим і обумовлений вибір посуду для приготування їжі. Об'єм посуду вибирається з розрахунку 400-450 мл на одну людину, але в цілому він не повинен перевищувати 1.5-1.8 л і, по можливості, посудину повинна бути плоскою (тобто не нагадувати бідончик для молока), бо нагрівати до кипіння великі об'єми рідини на малопотужних пальниках (а використовуються саме такі) украй неефективно навіть в літній час, а взимку...
Обов'язкова умова - наявність щільної кришки (економія газу і часу досягає 7-10%). Також існує, але широко не поширено, додатковий знімний пристрій для збільшення поверхні нагріву у вигляді мідної гармошки одяганою на каструлю. Річ дуже проста, але ефективна (за словами виробників, ця штука дозволяє заощадити до 15-20% газу

Що ж до індивідуального посуду, то тут все просто - залізні або пластикові кухлі і миски зараз можна купити без проблем, а для любителів довго не остигаючого гарячого чаю існує спеціальний термокружка - дрібниця, а приємно.

Тільки не забувайте вчасно витрушивать з кухлів заварку, а з мисок - залишки їжі, оскільки замерзає все це справа дуже швидко, а відколупувати вранці льодорубом залишки вечірнього супу не приносить ніякій радості.

Страхувальне спорядження 
Звичайно, для того, щоб знайти в Карпатах натічний зимовий лід, треба проявити недитячу кмітливість :-), а ось запхаться кудись на крутий жорсткий фірн, в принципі, дуже навіть можливо.

Загалом, все залежить від погоди до і під час проведення заходу, а оскільки довгострокові прогнози (при всій пошані до Гідрометцентру) вражають своєю "точністю" особливо в цьому регіоні, питання вибору спорядження доставляє немало головного болю. Аж надто кожному не хочеться "на шару" тягнути зайві 3-5 кг залозок і вірьовок. В той же час, страшно подумати скільки сивого волосся з'явиться на голові керівника, опинися група на крутому фірновом схилі з одними лижними палицями...

Саме тому останнє слово при виборі страхувального спорядження залишається за керівником. І не треба з ним сперечатися або умовляти - йому не менше, ніж вам, облом нести більшу вагу. Для того, щоб це зрозуміти, треба хоч би раз проникнутися всією мірою відповідальності керівництва зимовим альпзаходами або походом.Але, як би там не було, існує, принаймні, дві речі, без яких, у будь-якому випадку, буде сумно - це лижні палиці і льодоруб.

Доводити переваги ходьби з лижними палицями навіть по горизонтальній поверхні не буду, врешті-решт це особиста справа кожного, а ось з незамінністю палиць на спуску посперечатися складно - окрім зайвих точок опори, завдяки яким розвантажуються і без того роздовбані коліна, палиці можуть також стати в нагоді для затримки при зриві на некрутому схилі. Льодоруб вони, звичайно, не замінять, але врятуватися можна.

Аптечка
Всього з собою не потягнеш, як би ти цього не хотів. І якщо для якогось альпіністського заходу або нескладного водного походу в принципі можна собі дозволити виділити цілий рюкзак під медикаменти, то уявити себе в гірському або лижному поході з апаратом штучного дихання за плечима, готового будь-якої хвилини до застосування, погодьтеся, складний.
Я постараюся утриматися від яких-небудь конкретних вказівок по застосуванню тих або інших препаратів (хоч би тому, що я не медик), а просто розповім про принципи, якими я керуюся при складанні аптечки.
Вся аптечка складається з трьох частин:
1 - препарати загальної дії. До цієї частини я відношу препарати, які застосовуються при головних болях, серцевих болях, проблемах травлення, а також протизапальні (протипростудні) препарати.
2 - знеболюючі. Ця частина включає знеболюючі препарати як місцевого так і загальної дії, як пігулки, так і ампули. При цьому ампули можна брати, якщо хтось з учасників заходу в стані якісного провести укол, хоч би підшкірно.
3 - кровоспинні і дезинфікуючі. Це препарати і засоби, вживані при всіляких відкритих ранах, - від подряпини до відкритого перелому.

Орієнтування 
Орієнтування в Карпатах - заняття дуже цікаве і забавне. Саме у цьому районі (Карпати - другий по складності орієнтування район в колишньому СРСР), як ніколи, розумієш, що шкільний вчитель географії, який тебе учив, що мох росте на північній стороні стовбура дерева, більше число віток обернене на південь і так далі, ніколи тут не був. Загалом, без компаса і докладної карти (хоч би 1:100000) робити тут нічого.

Навіть з найдокладнішою картою буваєш іноді дуже здивований тому, де і як ти опинився, і здивовано міркуєш про те, що ж послужило причиною чергового крюка отак в 5-7 кілометрів - власну неуважність, застаріла карта або якісь потойбічні сили. Особливий відбиток на орієнтування накладають нестійкі погодні умови. Якщо в період негоди (дощ, туман) ви знаходитеся десь на відкритому просторі, у вас є невеликий шанс щось розглянути в розривах хмар, але якщо ж туман застав вас в лісі, і немає точної прив'язки до місцевості, то, що називається, "зливайте воду". Ясна річ, що заблукати в Карпатах настільки, щоб залишитися там назавжди :-(, неможливо. З будь-якого, навіть, здавалося б, абсолютно безлюдного місця можна вибратися до людей, якщо просто рухатися 15-20 км. буквально в будь-яку сторону - ви обов'язково потрапите в якесь село (нехай навіть румунське :-). Інша справа, що велика частина цієї відстані може проходити по непролазному бурелому. Ще є надійний спосіб сходити вниз по струмках - врешті-решт вони впадають у велику річку, а всі великі річки, як відомо, рано чи пізно виведуть до великого села.

Дещо цікавіше справа йде взимку. До всіх літніх приколів додається ще і повна відсутність стежок. Насправді, вони є, але під шаром снігу їх практично неможливо відрізнити від будь-якої іншої довільно проведеної по лісу кривої. Особливу небезпеку представляють спуски по довгих і пологих схилах в умовах поганої видимості. Якщо глобально ви і розумієте, що спускаєтеся, допустимий, з Чорногорського хребта на схід, то, де ви опинитеся в кінці спуску може залишитися на деякий час загадкою... Ну, і не рекомендується ходити взимку там, де керівник (або хоч би хтось з учасників) не був влітку.

Переглядів: 1641 | Додав: ihorknjaz | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]